Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Bobry rozkopują wały powodziowe
Rozmiar tekstu: A A A
W regionie słupskim wielkim problemem stały się bobry. Te chronione zwierzęta czynią wielkie szkody, głównie w gospodarce rybackiej i ochronie przeciwpowodziowej. Bobry jeszcze kilkanaście lat temu były gatunkiem zagrożonym w Polsce wyginięciem. Po kilku latach aktywnej ochrony, w niektórych regionach stały się wręcz szkodnikiem. W okolicach Słupska, najliczniejsza populacja zamieszkuje gminy położone nad rzeką Łupawą, czyli Damnicę, Główczyce i Smołdzino.

- Rozkopują wały doprowadzalnika wody do stawów naszego ośrodka zarybieniowego w Damnicy - przyznaje Tadeusz Dargacz, szef biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Słupsku. - Straty z roku na rok są coraz większe, ale nic nie możemy w tej sprawie zrobić, bo bobry są pod prawną ochroną.

PZW ogranicza się do zasypywania dziur wydrążonych w groblach przez bobry. Podobnie czynią urzędnicy ze Smołdzina, którym bobry rozkopują wały przeciwpowodziowe.

- Od wielu lat bobry drążą nory w wałach przeciwpowodziowych na Łupawie - mówi Andrzej Kopiniak, wójt Smołdzina. - Kilka razy zalane zostały z tego powodu pola i łąki naszych rolników. Wiem że zwierzęta te są pod ochroną, ale z problemem coś trzeba zrobić. Niekoniecznie odstrzelić część populacji, ale można kilka bobrów wyłapać i przenieść w inne miejsce. Inaczej straty będą rosnąć.

Urzędnicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego, nie chcą oficjalnie rozmawiać na ten temat. Nieoficjalnie wiadomo, że rozważają wyłapanie części populacji słupskich bobrów i ich wywóz w inne regiony kraju, a nawet poza granice Polski.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Adam Sito
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-09-11
wyświetleń:1416

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 31 Gości