Maj 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Jaki powinien być skład preparatów multiwitaminowych dla dzieci?
Rozmiar tekstu: A A A
Multiwitamina dla dzieci to dawka witamin i minerałów, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy i jakie multiwitaminy powinni podawać swoim pociechom. W końcu odpowiednia dieta powinna gwarantować dostarczenie wszystkich składników odżywczych. Dowiedz się, jakie są wskazania do podawania kompleksów witaminowych dzieciom oraz jak wybrać odpowiedni preparat multiwitaminowy dla dziecka.

Multiwitaminy dla dzieci – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?


Wystarczającym źródłem witamin oraz minerałów u dzieci jest prawidłowa i urozmaicona dieta dostosowana do ich wieku. Jednak, gdy pojawią się objawy ich niedoboru lub w okresach wzmożonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne konieczne może okazać się uzupełnianie poszczególnych składników. Decyzję o potrzebie uzupełniania witamin i minerałów podejmuje lekarz2.
Czym powinna cechować się dobra multiwitamina dla dziecka i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Jednym z najważniejszych czynników jest forma. Dostępna jest m.in. multiwitamina w tabletkach oraz multiwitamina w płynie. W przypadku młodszych dzieci połknięcie tabletki może sprawić kłopot, łatwiejsza do podania więc będzie multiwitamina do picia.
Rodzice, wybierając multiwitaminy dla dzieci, powinni też zwrócić uwagę na skład i przeznaczenie produktu. Oprócz tego muszą sprawdzić informację, czy produkt jest przeznaczony dla niemowląt, czy dzieci3. Najlepsza multiwitamina dla dzieci to taka, która jest dostosowana do wieku malucha.

Skład preparatów multiwitaminowych dla dzieci


Na opakowaniu zewnętrznym produktu leczniczego lub bezpośrednio na opakowaniu samego produktu (jeżeli nie występuje opakowanie zewnętrzne) zamieszczone są informacje takie jak nazwa preparatu oraz nazwa powszechnie stosowanej substancji czynnej lub substancji czynnych, jeśli jest ich więcej2. Zadaniem rodzica jest sprawdzić skład wybranej multiwitaminy dla dzieci. W przypadku braku pewności, czy wszystkie składniki preparatu są bezpieczne dla dziecka, wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Informacje dotyczące przeciwwskazań do przyjmowania preparatu najczęściej można znaleźć w dołączonej do niego ulotce.

Multiwitaminy dla dzieci – kiedy podawać?


Multiwitamina dla dzieci powinna być podawana w zapobieganiu i leczeniu niedoborów witamin. Wskazaniem są stany zwiększonego zapotrzebowania, np. okres intensywnego wzrostu lub wzmożonego wysiłku fizycznego, ale także choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą. Kompleks witamin powinno się podawać także przy niedostatecznej podaży witamin w pożywieniu, która może mieć miejsce w trakcie stosowania diety eliminacyjnej, w stanach niedożywienia czy w okresie wczesnowiosennym. Wskazaniem jest też obniżona ogólna odporność na choroby infekcyjne oraz okres rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami4.
Zasadność podawania multiwitaminy dziecku powinna być skonsultowana z lekarzem. Nie powinno się podawać dzieciom preparatów wielowitaminowych profilaktycznie (oprócz witaminy D i K w niektórych sytuacjach)2.

Dawkowanie produktów multiwitaminowych dla dzieci


Multiwitamina dla dzieci w kroplach czy w syropie jest prosta w dawkowaniu i zapewnia wygodne podanie4. Bardzo ważne jednak jest, aby zażywać ją w odpowiedniej dawce. Na opakowaniu wybranej multiwitaminy (zewnętrznym lub właściwym) powinny znaleźć się informacje dotyczące liczby jednostek dawkowania produktu leczniczego3.
Szczegółów dotyczących podawania preparatu należy szukać w dołączonej do opakowania ulotce. Znaleźć w niej można informacje dotyczące sposobu stosowania i drogi podania, częstości stosowania z określeniem pory dnia czy postępowania w przypadku pominięcia dawki leku. W trakcie stosowania produktu multiwitaminowego należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. W celu uzyskania wyjaśnień co do stosowania produktu leczniczego należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty3.
 
Bibliografia:
  1. Pilch W., Janiszewska R., Makuch R. i in., Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie, Hygeia Public Health 2011, 46(2): 244-248.
  2. Książyk J., Szczapa J., Witaminy w diecie dziecka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.
  3. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki – porównanie wymagań prawnych, Hygeia Public Health 2012, 47(4): 427-432.
  4. Witryna internetowa: https://juvit.pl/produkty/juvit-multi/ (dostęp: 2022.01.17.).
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2022-03-29
wyświetleń:1446

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 15 Gości