Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?
Rozmiar tekstu: A A A
Poszukujesz zatrudnienia? Rynek pracy w poszczególnych miastach różni się pod względem zapotrzebowania. Aby zwiększyć swoje szanse znalezienia pracy w Słupsku lub innym rejonie, warto wiedzieć, w jaki sposób zaprezentować siebie i swoje umiejętności. Jakich pracowników potrzebują pracodawcy? Przede wszystkim - przygotowanych. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Praca w Słupsku


Większe miejscowości wiążą się z większą konkurencją na rynku pracy. Nie oznacza to jednak, że poszukując pracy w mniejszej miejscowości typu np. Słupsk, można „osiąść na laurach”. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i stworzenie dobrego CV jest równie ważne, co w innych miejscowościach. Co więcej - wyróżniając się na tle innych kandydatów nie tylko zwiększysz szanse na otrzymanie stanowiska, ale również może się to wiązać z wyższym wynagrodzeniem. Niezwykle ważne są poszukiwania - należy szukać fraz "Praca w Słupsku" na wiodących portalach, aby jak najszybciej znaleźć tę, która najbardziej nam odpowiada.

Zadbaj o CV


Pierwszym krokiem jest stworzenie dobrego CV. Powinno ono zawierać wszystkie niezbędne informacje, których oczekuje pracodawca. Należy zawrzeć w nim następujące rubryki:
● Imię i nazwisko
● Nazwa stanowiska - nie jest to obligatoryjne, ale warto uwzględnić naszą profesję.
● Dane kontaktowe - nie jest niezbędne, by podawać adres zamieszkania. W zupełności wystarczy adres e-mail i numer telefonu.
● Wykształcenie - jeżeli posiadamy wykształcenie wyższe, w zupełności wystarczy ta informacja - wtedy nie musimy podawać szkoły średniej. Jeżeli studia zostały przerwane, również warto je uwzględnić. Wtedy zainteresowany pracodawca może dopytać o szczegóły decyzji przedwczesnego zakończenia studiów.
● Doświadczenie zawodowe - należy wypisać je od najświeższego, do tego, które było wykonywane najpóźniej. Powinniśmy podawać wyłącznie te prace, które są związane ze stanowiskiem, na które przesyłamy aplikację i w których nabyliśmy umiejętności, które możemy wykorzystać po zatrudnieniu w danym miejscu.
● Kompetencje - dzielą się one na twarde i miękkie. Twarde dotyczą umiejętności specjalistycznych np. obsługa pakietu Microsoft lub prawo jazdy. Umiejętności miękkie to te związane z osobowością człowieka oraz umiejętności interpersonalne. W umiejętności miękkie wlicza się na przykład: umiejętność radzenia sobie ze stresem, dobra organizacja pracy własnej, umiejętność pracy w grupie. Przy umiejętnościach twardych warto podać ich stopień zaawansowania np. podstawowa znajomość programu Excel.
● Inne aktywności - wszystkie działania związane ze szkoleniami, kursami czy wolontariatem.
● Języki - należy określić poziom języków, którymi władamy. Najlepiej określić go zarówno w mowie, jak i w piśmie, ponieważ w tych przypadkach mogą się one od siebie różnić. Do oszacowania poziomu zaawansowania należy użyć powszechnie przyjętej skali - A1, A2, B1, B2, C1 i C2.
● Zainteresowania - warto je sprecyzować i nie pisać oczywistych i popularnych rzeczy. Dobrze jest się wyróżnić. Pamiętaj, że jeżeli lubisz książki - doprecyzuj, jakie. Czy są to powieści kryminalne, obyczajowe, a może jakieś inne? W przypadku filmów i muzyki zrób podobnie. Pamiętaj, by to, co piszesz, było szczerze. Osoby rekrutujące często już na samym początku rozmowy zadają pytanie o zainteresowania, aby rozluźnić kandydata i go ośmielić, rozpoczynając rekrutację od przyjemnych dla niego tematów, na które ma dużo do powiedzenia. Jeżeli wpiszesz to, czym się nie interesujesz, możesz spowodować sobie niepotrzebnie dodatkowy stres. Ponadto to widać, kiedy człowiek mówi o czymś, na czym się nie zna, a przecież nikt nie chce zaprezentować się jako osoba nieuczciwa, która celowo naciąga rzeczywistość na swoją korzyść.
● Referencje - warto podać numer telefonu do pracodawcy, który Cię poleca. To cenna informacja dla osoby rekrutującej. Może zadzwonić i osobiście porozmawiać z Twoim poprzednim przełożonym i zasięgnąć opinii u samego źródła na temat Twojej pracy.

List motywacyjny


Do swojego CV dołącz list motywacyjny, w którym wyjaśnisz, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko oraz dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to miejsce. Napisz, dlaczego zależy Ci na pracy w tej konkretnej firmie - co Ci się w niej spodobało, dlaczego aplikujesz akurat tam? To miejsce, w którym możesz się wyróżnić spośród innych kandydatów i dać się lepiej poznać przyszłemu pracodawcy.

Przygotuj się do rozmowy


Wysłałeś CV wraz z listem motywacyjnym i zaproszono Cię na rozmowę rekrutacyjną? Zadbaj o to, by jak najlepiej poznać firmę, do której idziesz. Powinieneś wiedzieć, czym się zajmuje, jakie wykonywała realizacje, znać datę jej założenia i wyrobić sobie opinię na jej temat, obejmującą np. to, czym - Twoim zdaniem - wyróżnia się na rynku spośród innych konkurencyjnych przedsiębiorstw. Nie przygotowuj gotowych odpowiedzi na poszczególne pytania, nie zapamiętuj ich „słowo w słowo”, ponieważ to zwiększy Twój poziom stresu. Zamiast tego poćwicz płynne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zagadnienia podczas rozmów kwalifikacyjnych:
● Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
● Jakie są Twoje mocne strony?
● Jakie są Twoje słabe strony?
● Dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy?
● Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
● Opowiedz coś o sobie.
● Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?

Zadbaj o pierwsze wrażenie


Pamiętasz słynne porzekadła - „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” albo „Pierwsze wrażenie robi się tylko raz? Przyjmij je do wiadomości i zadbaj o to, by na rozmowie kwalifikacyjnej zaprezentować się jak najlepiej. Poza podstawowym dbaniem o higienę ważny jest również strój. Powinien być elegancki i dostosowany do charakteru pracy. Pamiętaj, aby jednocześnie był on wygodny - odczuwając dyskomfort z powodu drapiącego kołnierza lub zbyt ciasnych butów, nie skupisz się na rozmowie.

Uwierz w siebie


Jeżeli przygotowałeś się do rozmowy - uwierz w siebie! Pamiętaj, że gdyby pracodawca nie był Tobą zainteresowany, to nie zaprosiłby Cię na rozmowę. Pokaż, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko!
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Artykuł sponsorowany
Źródło:eSłupsk
data dodania:2021-12-02
wyświetleń:1746

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 20 Gości