Maj 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Checklista – jak napisać CV i o niczym nie zapomnieć
Rozmiar tekstu: A A A
Znaleźliśmy idealne ogłoszenie o pracy i pojawia się pytanie, jak napisać CV, by przekonać rekrutera do swojej kandydatury. Słyszeliśmy o tym, że podanie o pracę powinno być krótkie i dobrze ustrukturyzowane, ponieważ specjaliści Human Resources inwestują dosłownie kilka minut na przejrzenie setek dokumentów. Tylko jak zrobić CV i niczego nie zapomnieć? Co jest najważniejsze? Poniżej checklista i wskazówki przydatne każdemu, by niczego nie pominąć i stworzyć odpowiednie CV.

Treść, struktura i układ CV, czyli co gdzie wpisać w swoim Curriculum Vitaestrong>
Lektura życiorysu nie może zanudzić rekrutera, by już po pierwszych sekundach odrzucił on na bok dane podanie o pracę. Tu istotną rolę odgrywa właśnie odpowiedni optyczny wygląd CV, ponieważ , jak to w życiu bywa, liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli życiorys przykuwa uwagę, wówczas rekruterzy poświęcają mu więcej czasu i wczytują się dokładniej w szczegóły. Jeśli po kilku pierwszych sekundach coś nie pasuje, wówczas takie podanie o pracę ląduję na stosie odrzuconych.

Ponadto widząc estetyczne dokumenty i dbałość o każdy szczegół, specjaliści ds. personalnych potrafią od razu wyrobić sobie opinię o kandydacie jako perfekcjoniście, który solidnie wykonuje swoje zadania. Poniżej prezentujemy kilka podpowiedzi do poszczególnych elementów składowych CV.

1. Sprawdź dane kontaktowe
Na początku wpisujemy w CV dane personalne, ponieważ zawsze najpierw należy się przedstawić, by rekruter wiedział, z kim ma do czynienia. Oprócz imienia i nazwiska podajemy adres zamieszkania, koniecznie numer telefonu oraz adres e-mail. Ważne, by już na samym początku prezentować się profesjonalnie, stąd definitywnie wybierzmy poważnie brzmiący adres mailowy, a nie komiczne nazwy w stylu: malasikoreczka@gmail.com. Nie ma obowiązku wpisywania do CV daty i miejsca urodzenia. Również obywatelstwo czy stan cywilny nie odgrywają przy rekrutacji żadnej roli, stąd nie należy ich dodawać.
Coraz częściej słyszy się dyskusje na temat dodawania zdjęcia do CV. Niektóre firmy świadomie informują, by nie dodawać zdjęć do podania o pracę, aby nie być posądzonym o dyskryminację. Jednak w większości przypadków wysyłamy CV ze zdjęciem, przy czym powinno ono być profesjonalnie zrobione, a nie być zdjęciem z profilu Facebooka czy z fotografii ślubnej.

2. Droga edukacji i kariery zawodowej
Te elementy to najważniejsze punkty każdego tabelarycznego życiorysu. Zaleca się – bazując na zdaniach specjalistów ds. personalnych – tzw. odwrotną do chronologicznej kolejność podawania danych, czyli najpierw wpisujemy naszą ostatnio ukończoną szkołę czy uczelnię, jak również podajemy miejsca pracy począwszy od aktualnego bądź ostatniego. Rekruter powinien na pierwszy rzut oka dowiedzieć się, jakie mamy wykształcenie i jaki zawód wykonywaliśmy ostatnio. Sprawdź w tej sekcji CV, czy poprawnie napisane zostały ramy czasowe, wskazane nazwy firm czy uczelni.
W przypadku podawania dat ważne jest, by nie posiadać w CV większych luk, które mogą podpaść rekruterowi i już na samym początku może on mieć wątpliwości co do danego kandydata czy kandydatki. Jeśli jednak pojawiają się przerwy w edukacji czy w doświadczeniu zawodowym, wówczas należy je odpowiednio wpisać i nie ukrywać pod nieprawdziwymi informacjami. Szczerością można tu więcej zyskać niż kłamstwem.

3. Umiejętności i kwalifikacje
To miejsce w CV, by nieco wyróżnić się zdobytymi kwalifikacjami czy też posiadanymi – wrodzonymi bądź wyuczonymi – kompetencjami miękkimi. Wszelkie certyfikaty, szkolenia, na których zdobyta wiedza i umiejętności przydatne są na danym stanowisku, wpisujemy, by w ten sposób podnieść swoją wartość jako kandydata w oczach specjalistów HR. Tutaj należy dokładnie przeanalizować ogłoszenie o pracę i na bazie jego wpisać znajomość języków obcych, programów komputerowych czy też posiadanie prawa jazdy, jeśli to jest niezbędny wymóg do wykonywania danej pracy.

4. Szczególne zainteresowania
Ten punkt CV nie należy do obowiązkowych, ale daje możliwość stworzenia lepszego i pełniejszego obrazu danego kandydata w oczach rekrutera. Na pewno warto wspomnieć o takim hobby, które w jakiś sposób jest spójne z wykonywanym zawodem lub wiąże się tematycznie z daną firmą, do której składamy podanie o pracę. Należy jednak i w tym punkcie CV uważać, by nie wypaść negatywnie, zwłaszcza jeśli nasze aktywności w czasie wolnym wiążą się z niebezpieczeństwem i ryzykiem urazów, jak np. wspinaczka górska, spadochroniarstwo czy inne sporty ekstremalne.

5. Klauzula RODO
RODO, czyli Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych to przepisy, które także narzuciły obowiązek na pracodawców związany z przechowywaniem informacji na temat danych kandydatów biorących udział w rekrutacji. W związku z tym, każda osoba wysyłająca CV powinna wyrazić swoją zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez daną organizację. Czasem w ogłoszeniach o pracę firmy podają treść, jaką należy zamieścić w wysyłanym podaniu o pracę.

Wybierz odpowiedni design CV


Na wstępie pisaliśmy już, że zawsze liczy się pierwsze wrażenie, czyli zmysł wzroku odgrywa i tutaj ważną rolę. Zatem, by wybrane zostało Twoje podanie o pracę, powinno ono optycznie się wyróżniać spośród wszystkich nadesłanych aplikacji. Przykładowe CV kreatywne, zdaniem ekspertów Human Resources, zapisuje się zawsze w pamięci rekrutera i dzięki temu można się lepiej wyróżnić na tle konkurencji.

Jak w każdym przypadku i tutaj należy zachować umiar i nie przesadzić z ozdobnikami, ponieważ zbytnia ekstrawagancja, rażący koloryt, liczne podkreślenia czy kursywy odciągają od istotnych treści CV. Postaw na dobrze czytelną i jednolitą czcionkę w całym dokumencie. Kreatywne CV zawiera także elementy graficzne i kolorowe, czym przykuwa uwagę. Warto sprawdzić na stronie firmy ich kolory firmowe i wybrać może coś w tej tonacji.

W opisie kolejnych etapów edukacji czy ścieżki kariery lepiej unikać pełnych zdań, ponieważ krótsze punkty ułatwiają szybkie przyswojenie informacji. Napisany tekst powinien być oczywiście sprawdzony pod kątem poprawności pisowni, by przez takie niby-drobne pomyłki czy literówki nie skazać siebie na porażkę.

Obojętnie w jakim języku i bez względu na branżę na pierwszym etapie rekrutacji liczy się kompletne i przejrzyste CV, którym możesz dodatkowo wyróżnić się estetycznymi elementami na tle kandydatów. Im więcej czasu poświęcisz na analizę ogłoszenia o pracę i lepiej opracujesz swoje dokumenty aplikacyjne, tym większe będą Twoje szanse, by zdobyć tę posadę.
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2022-04-30
wyświetleń:1504

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 19 Gości