Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Tysiące skorup sprzed tysięcy lat
Rozmiar tekstu: A A A
Archeolodzy prowadzący badania przy planowanej obwodnicy Słupska, odnaleźli ślady kultury Wielbarskiej i Pomorskiej. O sensacji nie ma mowy, ale znaleziska są dużą gratką dla naukowców zajmujących się śledzeniem dziejów naszego regionu. Kilka dni temu naukowcy z uniwersytetów w Łodzi i Gdańsku, którzy prowadzą prace wykopaliskowe w Redzikowie, Kobylnicy i Widzinie, odkryli szczątki i pozostałości kultur Pomorskiej i Wielbarskiej. Fragmenty ceramiki i przedmiotów użytku codziennego pochodzą sprzed kilku tysięcy lat i trafiły do szczegółowych badan w pracowniach archeologicznych. W połowie przyszłego roku mają zostać pokazane mieszkańcom Słupska na specjalnej wystawie.

- Przeprowadzenie badań archeologicznych wymuszają na nas przepisy o inwestycjach - wyjaśnia Anna Banach, naczelnik Wydziału Środowiska w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Znalezione w czasie prac przedmioty na pewno pozostaną w Słupsku, gdzie urządzimy specjalną wystawę.

Znalezione pozostałości trafią jednak na razie do Lęborskiego muzeum. Tylko tam są bowiem specjaliści zajmujący się znaleziskami archeologicznymi.

- W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku nie ma działu archeologicznego - mówi Iwona Kozyrska ze słupskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. - Zabytki archeologiczne to poza specjalnymi warunkami przechowywania, także ewidencja na odpowiednich kartach. Są prowadzone pewne starania, aby taki dział powstał i przedmioty wykopane na obwodnicy mogły pozostać w Słupsku.

Co dokładnie udało się odkryć w czasie wykopalisk? Naukowcy nie chcą zdradzić szczegółów, gdyż zebrany materiał jest dopiero opracowywany, a badania jeszcze nie zakończone.

- Pogoda utrudnia nam teraz prowadzenie dalszych prac - mówi Seweryn Rzepecki, archeolog kierujący pracami przy obwodnicy. - Wczesną wiosną powinniśmy zakończyć prace, wtedy będzie można powiedzieć czy wykopaliska wniosą coś nowego do naszej wiedzy o historii tego regionu.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Adam Sito
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-12-14
wyświetleń:2518

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 8 Gości