Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Austriacy inwestują w elektrownie wiatrowe
Rozmiar tekstu: A A A
21 elektrowni wiatrowych wybuduje w gminie Kobylnica wiedeńska firma Hydrocontracting. To już drugi z kolei duży inwestor, który wybuduje w tym rejonie farmę wiatrową. Aby inwestycja doszła do skutku austriacki inwestor odkupił od polskiej firmy WindPol spółkę AgroWind Kończewo z siedzibą w Zajączkowie. Prace budowlane mają ruszyć na wiosnę. Gmina Kobylnica powoli staje się zagłębiem elektrowni wiatrowych. Łącznie powstanie tam 45 elektrowni o mocy indywidualnej 2 MW i łącznej 90 MW. Będzie to jak na razie największy kompleks elektrowni wiatrowych w Polsce i jedna z największych w środkowej Europie. Budowa pierwszych 24 elektrowni, które postawią Japończycy ma zamknąć się kwotą 70 mln euro. Prawomocne pozwolenie na budowę przewiduje budowę elektrowni na gruntach leżących w Zajączkowie, Widzinie, Sierakowie, Łosinie, Kończewie, Słonowicach i Runowie Sławieńskim.

Z budowy zadowolony jest wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński. Takie inwestycje oznaczają dla niego rozwój infrastruktury drogowej.

- Niedługo będziemy negocjować z austriackimi inwestorami. Dowiemy się wtedy na jaki inwestycje możemy liczyć z ich strony - dodaje.

Polskie tereny pod wiatraki wzbudzają zainteresowanie największych w tej branży- Mitsui, Iberdrola, Gamesa, E.On i wiele duńskich firm. Wybudowanie w Polsce fabryki turbin rozważa hiszpańska Gamesa. Hiszpańska firma Iberdrola stawia wiatraki koło Iławy o mocy 40,5 MW, a niemiecka Starke Wind ma plany postawić elektrownię w województwie lubuskim - w Golicach, Rzepinie i Górzycy. Do roku 2010 w Polsce mają powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy od 500 do 1000 MW, co oznacza inwestycje o wartości od 600 mln do 1,2 mld euro. Jeszcze w ubiegłym roku rząd założył, że elektrowni będzie znacznie więcej - żeby lepiej wypełnić zobowiązania wobec Unii Europejskiej, w Polsce do 2010 r. powinny powstać wiatraki o łącznej mocy 2000 MW, co oznacza inwestycje wartości minimum 2,4 mld euro. Te 2000 MW pozwoliłyby na wyprodukowanie w Polsce dwóch procent energii z wiatru.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-09-17
wyświetleń:1649

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 35 Gości