Kwiecień 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Wstyd z czerwonymi korzeniami
Rozmiar tekstu: A A A
Zbigniew Konwiński, przewodniczący Rady Miejskiej prezentuje ankiety jakie otrzymają mieszkańcy bolszewickich ulic.
Dziewięć ulic na terenie Słupska nosi nazwy nadanych w 1979 roku na rzecz działaczy komunistycznych. Wszystkie znajdują się na Osiedlu Niepodległości (dawniej Budowniczych Polski Ludowej). Te nazwy według prof. dr hab. Zenona Romanowa z Instytutu Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz przewodniczącego rady Miejskiej w Słupsku Zbigniewa Konwińskiego ośmieszają miasto. Aby to zmienić na wniosek komisji ds. porządku publicznego mieszkańcy tych ulic otrzymają ankiety m. in. z pytaniem czy są za zmianą nazwy ulicy.

Idąc spacerkiem po Osiedlu Niepodległości można natknąć się m. in. na ulicę Juliana Bruna, Stanisława Budzyńskiego, Franciszka Fiedlera (wł. Efroim Truskier), Mieczysława Kozłowskiego, Wincentego Matuszewskiego, Stanisława Pestkowskiego, Stanisława Trusiewicza, Jana Tyszki (wł. Leon Jogiches) oraz Bronisława Wesołowskiego. Wszyscy wymienieni byli działaczami Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, a niektórzy z nich dodatkowo Komunistycznej Partii Polski. Niektórzy z nich byli na usługach bolszewickiego rządu czy też funkcjonariuszami ruchu komunistycznego.

- To niewiarygodne, że w Słupsku nadal czci się pamięć funkcjonariuszy komunistycznych, urzędników sowieckich, którzy za swoją ojczyznę uważali ZSRR. - dowodzi Zenon Romanow. - Do Polski niepodległej odnosili się oni z nienawiścią, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej po stronie tych ostatnich.

Brun wykonywał różnego rodzaju zadania szpiegowskie dla ZSRR w Berlinie, Kopenhadze i Brukseli. Budzyński walczył po stronie bolszewików przeciwko Polsce, Pestkowski był członkiem bolszewickiego rządu, Tyszka był wieloletnim towarzyszem życia Róży Luksemburg i był współtwórcą Komunistycznej Partii Niemiec... Aby to zmienić na wniosek komisji ds. porządku publicznego mieszkańcy tych ulic otrzymają ankiety z pytaniem czy są za zmianą nazwy ulicy oraz czy nowa nazwa może nawiązywać do nazwy Osiedla Niepodległości (np. nazwiska legionistów Piłsudskiego). Mieszkańcy będą mogli też składać swoje własne propozycje.

- Wyślemy takie ankiety do wszystkich dorosłych mieszkańców tych ulic - zapewnia Zbigniew Konwiński, przewodniczący rady Miejskiej. - Do ankiet dołączone będą życiorysy patrona ulicy. Koszt tej operacji wyniesie około 100 zł. Konwiński zapewnia, że ewentualną wymianę dowodów, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pokryje miasto.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-07-30
wyświetleń:1923

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 10 Gości