Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Wizytacja amerykańskich sił na lotnisku w Redzikowie
Rozmiar tekstu: A A A
Czy lotnisko w Redzikowie ma stać się jednym z obiektów amerykańskiej tarczy antyrakietowej? Wiele wskazuje na to, że tak. Informacje na ten temat pojawiły się w ubiegłym roku, a niedawno lotnisko wizytowała grupa amerykańskich specjalistów. Co robili? Na razie nie wiadomo, bo wszystko owiane jest mgłą niedomówień. Okolice Słupska są wymieniane od dawna jako jedna z lokacji bazy antyrakietowej. O wizycie amerykańskiej, wojskowej delegacji wie Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk, na terenie której leży Redzikowo.

- Działania związane z lokalizacją tarczy antyrakietowej trwają od dłuższego czasu. Na terenie lotniska w Redzikowie prowadzono badania, m.in. geologiczne. Sprawdzano, jaka jest nośność gruntu. Oczywiście, oficjalnie nikt nie potwierdza, że ma to związek z tą konkretnie sprawą. Miałem jednak potwierdzone informacje, że przebywali tutaj eksperci ze Stanów Zjednoczonych - twierdzi Chmiel.

W sierpniu ubiegłego roku pojawiła się również inna wersja lokalizacji tarczy antyrakietowej, także w powiecie słupskim - ale tym razem na poligonie w Wicku Morskim. W tym przypadku lotnisko w Redzikowie miałoby być integralną częścią systemu. Burmistrz Ustki Jan Olech, były wojskowy, uważa, że gdyby tarczę rakietową zlokalizowano na poligonie w Wicku i lotnisku w Redzikowie, to należy się liczyć z protestami mieszkańców. Jednak w ogólnym rozrachunku przyniosłoby to korzyści regionowi.

- To inwestycja strategiczna. Dzięki niej może być zwiększone zatrudnienie, czy produkcja, bo zwiększy się zapotrzebowanie choćby na produkty żywnościowe - mówi Olech.

Tarcza antyrakietowa ma chronić USA i kraje sojusznicze przed atakami z powietrza. Poligon NATO w Wicku, koło Ustki, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie mogłaby powstać amerykańska baza. Nieoficjalnie urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej twierdzą, że to jedyne miejsce w kraju, przystosowane do tego rodzaju działalności wojskowej. Poligon leży daleko od wschodniej granicy, jest dobrze zabezpieczony i jednocześnie łatwo dostępny od lądu, morza i powietrza.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-01-25
wyświetleń:2254

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 5 Gości