Maj 2025 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Bohaterowie zniknęli
Rozmiar tekstu: A A A
Mieszkańcy jednej z ulic w Słupsku nie wiedzą do końca, gdzie mieszkają - czy przy ul. Bohaterów Westerplatte, czy ul. Westerplatte. Tabliczki z nazwą są bowiem stosowane zamiennie. - To jak ta ulica się w końcu nazywa - pyta nas Czytelnik. - Tabliczki na budynkach zamiast rozwiewać wątpliwości, tylko je mnożą. Warto, aby miasto zajęło konkretne stanowisko w tej sprawie. A różnica jest istotna. Westerplatte to miejsce w gdańskim porcie, gdzie przed wojną znajdowała się Wojskowa Składnica Tranzytowa. Natomiast Bohaterowie Westerplatte to żołnierze, którzy tydzień bronili tego skrawka ziemi przed hitlerowcami w pierwszych dniach II wojny światowej.

Z ustaleniem faktycznej nazwy zwróciliśmy się więc do Wydziału Dokumentacji Geodezyjno-Katograficznej i Katastru Urzędu Miejskiego. Dowiedzieliśmy się, że w rejestrze ulic z 1977 r., patronem ulicy są Bohaterowie Westerplatte.

Zamieszanie nie dziwi Lecha Zacharzewskiego, prezesa PGM (na budynkach komunalnych widnieje nazwa Bohaterów Westerplatte).

- Ta ulica rzeczywiście jest specyficzna - mówi. - W latach 60. nazywała się Obrońców Westerplatte. Mam też mapę, na której „Bohaterów” jest napisane przez „ch”. Jednak za powstałe kontrowersje po części odpowiada... miasto. Mimo że w spisie ulic widnieje nazwa Bohaterów Westerplatte, to Zarząd Dróg Miejskich przygotował drogowskazy ze skróconą wersją.

Wiesław Kurtiak, dyrektor ZDM zapewnił, że w najbliższych dniach błędne tabliczki zostaną wymienione.

- Zamówiliśmy już nowe, z prawidłową nazwą ulicy - mówi. - Zastanawiające jest, że nikt wcześniej nie dostrzegł błędu, mimo że te tablice wiszą od kilku lat.

Stanisław Łach, historyk
- Być może dla mieszkańców jest to bez znaczenia, ale osobiście uważam, że nie powinniśmy skracać tej nazwy. Oddajemy hołd ludziom, którzy bronili Westerplatte. Samo Westerplatte to półwysep w Gdańsku. Nie można ulicy w mieście nazywać półwyspem. (Łukasz Wójcik)
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2005-10-26
wyświetleń:1178

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 35 Gości