Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Polsko-litewskie zmagania z prawem
Rozmiar tekstu: A A A
Szkolenie litewskich policjantów w słupskiej Szkole Policji.
Walka przemytem ludzi i zwalczanie niezgodnego z prawem przemytu broni - to niektóre z tematów zajęć, jakie prowadzą z policjantami litewskimi wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku. Jest to kolejny międzynarodowy projekt realizowany przez tą słupską placówkę. Współpraca pomiędzy policjami możliwa jest dzięki podpisanej w ubiegłym roku umowie między Republika Litewską i Rzeczpospolitą Polską. Dokument ten przewiduje wspólne szkolenia, które przygotują do służby po obu stronach granicy mieszane, polsko-litewskie patrole. Policjanci pełniący służbę w pasie przygranicznym mogą zetknąć się z przestępstwami, które nie zawsze występują w głębi kraju. Wśród omawianych przykładów są między innymi: przemyt ludzi z Dalekiego Wschodu, okradanie TIR`ów oczekujących na odprawę graniczną oraz przemyt i handel bronią pochodzącą z poradzieckich magazynów wojskowych.

- Pięciodniowe seminaria z udziałem polskich i litewskich policjantów odbywają się na Przejściu Granicznym w Budziskach, w specjalnie do tego przygotowanym Międzynarodowym Punkcie Kontaktowym - informuje Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku. - Po 3 dniach zajęć teoretycznych następują dwa dni praktyk w jednostkach terenowych. Policjanci Litewscy poznają pracę swoich polskich kolegów z Komend Miejskich w Suwałkach i w Sejnach. Po stronie polskiej gospodarzem jest Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku. Polacy goszczą natomiast w Komendach Policji w Mariampolu i w Olicie (Alytus). W trakcie zajęć w jednostkach policjanci poznają między innymi poszczególne procedury postępowania, obieg dokumentacji, sposób postępowania z zatrzymanymi cudzoziemcami a także warunki i sposób użycia środków przymusu bezpośredniego. Zdaniem policjantów uczestniczących w warsztatach systemy prawne oraz Kodeksy Karne obu państw są do siebie bardzo podobne. Jest to istotne w perspektywie przystąpienia naszego kraju jeszcze w tym roku do Układu z Schengen, który znosi kontrolę graniczną obywateli i pozwala na swobodny przepływ osób.

- Policjanci Litewscy zainteresowani są funkcjonowaniem polskiej Policji - dodaje Kozłowski. - Na Litwie formacja policyjna jest stosunkowo młoda. Pod odzyskaniu przez ten kraj niepodległości ze służby zwolniono wszystkich dotychczasowych milicjantów a formowanie Policji rozpoczęto od podstaw. Litewska Policja liczy w tej chwili około 9,5 tys. funkcjonariuszy, Policja Polska - 103 tys.
 
» Oryginalna treść artykułu znajduje się tutaj. «
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Marcin Kamiński
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2007-08-31
wyświetleń:1546

Copyright 2003-2025 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 33 Gości