Czerwiec 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Jak dbać o kota, który nie lubi siedzieć w domu?
Rozmiar tekstu: A A A
Koty to zwierzęta z natury aktywne i ciekawe świata, nie powinno więc dziwić, że wiele z nich zamiast siedzieć w domu, woli eksplorować otoczenie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie czyhają na naszych pupili. Pozwoli to w odpowiedni sposób uchronić wychodzącego kota przed różnymi zagrożeniami.

Co grozi wychodzącym kotom?


Koty to zwierzęta niezależne, które lubią chadzać własnymi ścieżkami. Trudno więc przewidzieć dokąd pójdą, kiedy je wypuścimy z domu. Ryzyko dla tych zwierząt stanowi nie tylko ruch uliczny, ale również inne zwierzęta, a także ludzie. Decyzję o wypuszczaniu na zewnątrz pupila trzeba więc dobrze przemyśleć, nawet jeśli mieszkamy w spokojnej okolicy. Czworonóg może wpaść pod samochód bądź zostać zaatakowany przez inne koty lub przez psy. Zdarza się, że mruczek zjada trutkę na gryzonie lub ślimaki, co stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie. Wychodzące zwierzęta są też narażone na pasożyty oraz na wirusowe choroby zakaźne, jak koci katar, wścieklizna, kocia białaczka czy FIV. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że niewykastrowane osobniki mają tendencję do długich i dalekich wędrówek, podczas których może spotkać je niebezpieczeństwo. Jako właściciel zwierzaka musisz więc zadbać o właściwą ochronę pupila.

Jak dbać o zdrowie wychodzącego kota?


Opiekun kota nie lubiącego przesiadywać w domu powinien przede wszystkim zminimalizować ryzyko, że jego pupil zostanie zarażony którąś z niebezpiecznych dla niego chorób. Warto więc skonsultować się z lekarzem weterynarii i zaszczepić zwierzaka przeciwko wściekliźnie, a także na koci katar, panleukopenię oraz kocią białaczkę. Powinniśmy też zadbać o ochronę zwierzaka przed pasożytami. W sklepach zoologicznych znajdziemy wszystko dla kota, co zmniejszy ryzyko zakażenia, a więc specjalne tabletki, pasty i krople na robaki oraz pchły i kleszcze. Ciekawym rozwiązaniem są obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe działające przez kilka miesięcy, które przy gwałtownym szarpnięciu się rozrywają – dzięki temu nie ma obaw, że zwierzak zaczepi np. o gałąź i nie będzie się mógł uwolnić. Tego typu produkty oferuje m.in. Internetowy Sklep Zoologiczny Zoopers. Oczywiście nawet jeśli czworonóg jest zabezpieczony w ten sposób, warto regularnie przeglądać mu futerko i sprawdzić czy nie pojawiły się jakieś pasożyty.

Co jeszcze możesz zrobić?


Kota wychodzącego nie tylko warto zaszczepić, ale też rozsądnie będzie zdecydować się na jego kastrację lub sterylizację. Zwierzaki po takim zabiegu zazwyczaj zawężają swój rewir do najbliższej okolicy i mają mniejszą tendencję do znikania na kilka dni. W ten sposób zmniejszamy ryzyko, że nasz pupil wpadnie pod samochód lub zarazi się od innych osobników groźnymi chorobami np. podczas walki. Jeśli mamy obawy, że nasz kot się zgubi, rozsądnym rozwiązaniem jest zachipowanie go i wprowadzenie danych od odpowiedniej bazy oraz zakup adresówki – w ten sposób zwiększamy szanse na jego odnalezienie.
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2022-02-25
wyświetleń:1318

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 10 Gości