Marzec 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Kredyt na mieszkanie w 2020 roku – czy warto?
Rozmiar tekstu: A A A
Rok 2020 zmienił plany wielu Polakom. Jak jednak wygląda w tej chwili staranie się o kredyt hipoteczny? Sprawdzamy, czy wprowadzone zmiany, uczyniły oferty banków korzystniejszymi dla konsumenta.

1. Jaki jest koszt kredytu?
2. Kredyt hipoteczny a pandemia
3. Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Jaki jest koszt kredytu?
Wzięcie kredytu na mieszkanie to jedna z poważniejszych decyzji finansowych, którą podejmujemy w dorosłym życiu. Warto zatem wiedzieć już na samym początku, z jakimi kosztami jest ona związana. Pomoże to w wyborze najtańszej oferty.

Co się zatem składa na koszt kredytu? Sprawa nie wygląda tak prosto, jakby się mogło wydawać. Hipoteka związana jest nie tylko z odsetkami, ale także z pozostałymi czynnikami. Najważniejsza jest marża. Jej wysokość decyduje o odsetkowej części kredytu. Po drugie zwróćmy także uwagę na prowizję. Jest to opłata, którą ponosimy tylko jeden raz, tuż po zawarciu umowy. Koszt ten bardzo często jest skredytowany.

Porównując ze sobą oferty, możemy zauważyć, że charakteryzują się one różnymi wysokościami parametrów. Nie zawsze jednak niższa marża oznacza dla nas większą korzyść. Niekiedy może być wręcz odwrotnie i decyzję o jej wysokości, należy zawsze podejmować indywidualnie. Na wyższej marży skorzystają przede wszystkim osoby, które kupują mieszkanie, aby je później sprzedać. Dzięki temu nie muszą one ponosić prowizji i pozostałych opłat, naliczanych przy uruchomieniu kredytu. Z kolei niska marża opłaca się w długoterminowej perspektywie, gdzie korzystniej będzie dla nas ponieść koszt prowizji.

Kredyt hipoteczny a pandemia
Pierwszy kwartał 2020 roku przyniósł niemałe zamieszanie nie tylko w sektorze finansowym, ale również w gospodarczym. Musiało się to zatem odbić na przyznawaniu kredytów. Banki stały się o wiele ostrożniejsze w udzielaniu zarówno małych, jak i większych świadczeń.

Jak się to przełożyło na kredyt hipoteczny? Osoby, które planują zakup mieszkania, mogą odczuć spore różnice. Widzimy to przede wszystkim we wkładzie własnym. Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce wydała rekomendację według której musi on wynosić minimalnie 20%. Może on także wynieść 30%, o ile 10 punktów procentów zostanie uzupełnione przez ubezpieczyciela. Banki przychyliły się do tej rekomendacji i jeśli planujemy teraz zawrzeć umowę na kredyt hipoteczny, musimy być przygotowani na większy wkład własny. Nawet jeżeli teraz może zaboleć to naszą kieszeń, w dłuższej perspektywie będzie to dla nas w końcu ulga.

Natomiast osoby, które już jakiś czas spłacają hipotekę, mogą zauważyć, że jej koszt jest mniejszy. Związane jest to z obniżeniem referencyjnych stóp kredytowych z 1,5% do 1% w skali rok. Decyzję o mniejszym koszcie kredytowania podjęła kilka tygodni temu Rada Polityki Pieniężnej. Ponadto możemy także liczyć na wakacje od spłaty rat do nawet pół roku.

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?
Większa część placówek bankowych jest otwarta normalnie. Jednakże w obecnych sytuacji, banki zdecydowały się na przeniesienie wielu formalności w system zdalny. Nie ominęło to także kredytów hipotecznych.

Co prawda, wciąż nie jest możliwe udzielenie kredytu online, jednakże w wielu przypadkach możemy złożyć wniosek o hipotekę całkowicie online. Dzięki temu nie musimy się stawić osobiście w oddziale, dopóki nie zapadnie decyzja.

Do tej pory na decyzję o przyznaniu kredytu czekaliśmy maksymalnie 7 tygodni. Miejmy jednak na uwadze, że obecnie okres ten może się wydłużyć. W bankach pracuje naraz mniej osób. Dlatego na decyzję możemy zaczekać nawet do 3 miesięcy.

Zmiana oferty wielu banków jest jak najbardziej na plus dla konsumenta. Czy jest to dobry czas na kredyt hipoteczny? Tak, ale tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni swojej sytuacji finansowej i zawodowej. Pamiętajmy, że to wieloletnie zobowiązanie, a nasza upadłość skutkuje utratą nieruchomości. Decyzja zatem powinna być podyktowana rozsądkiem.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Artykuł sponsorowany
Źródło:eSłupsk
data dodania:2020-05-08
wyświetleń:3441

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 19 Gości