Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
3,91 zł
  EUR
4,38 zł
  CHF
4,06 zł
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Słupsk z batalionem lekkiej piechoty
Rozmiar tekstu: A A A
W Słupsku formowany jest 73 batalion lekkiej piechoty. To kolejny etap rozwoju 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Działająca od początku 2018 roku 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio niebawem powiększy się o drugi batalion. Do wchodzącego w skład pomorskiej jednostki 71 batalionu lekkiej piechoty w Malborku dołączy 73 batalion lekkiej piechoty w Słupsku. Jego siedzibą są koszary 7 Brygady Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmota-Skotnickiego.

Formowanie batalionu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców grodu nad Słupią oraz miejscowości ościennych, których ambicją było zostanie żołnierzami, a teraz marzenie to będą mogli spełnić w swoim rodzinnym mieście. Warto tu zaznaczyć, że żołnierze 7 PBOT pochodzący z rejonu słupskiego, którzy dotychczas pełnili swoją służbę w batalionie w Malborku, teraz będą mieli możliwość przeniesienia i kontynuowania służby w miejscu swojego zamieszkania. Fakt ten obrazuje wyjątkowy charakter Wojsk Obrony Terytorialnej, które kładą nacisk na jak najściślejsze przypisanie żołnierzy do rejonu, z którego się wywodzą. Znajomość terenu ma bowiem istotne znaczenie dla sposobu prowadzenia działań, szczególnie w różnorakich sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkich decyzji i bezzwłocznej interwencji.

15 listopada po raz pierwszy w szeregi 7 PBOT ochotnicy zostaną wcieleni w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. 30 listopada w tym samym miejscu odbędzie się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poprzedzi ją 16-dniowe szkolenie przyszłych terytorialsów na terenie słupskiego batalionu. Priorytet "szesnastki" stanowi szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Owe pierwsze 16 dni tworzą podwalinę dla dalszego rozwijania wiedzy wojskowej.

Szkolenia podstawowe skierowane są do osób, które wcześniej nie miały do czynienia z wojskiem. Z kolei adresatami 8-dniowego szkolenia wyrównawczego są rezerwiści rozpoczynający Terytorialną Służbę Wojskową. Mają one na celu wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

Podstawowa "16-dniówka" czy wyrównawcza "8-dniówka" to tylko preludium do dalszego szkolenia terytorialsów. Przed nimi następny, trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, a więc w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W sumie w ciągu trzech lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie.

W szeregach 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej swoje miejsce znajdą zarówno osoby, które służbę wojskową mają już za sobą, jak i ci, którzy wcześniej jej nie pełnili, a chcieliby spróbować swoich sił w WOT, by zdobyć nowe, cenne doświadczenie. Mundur terytorialsów zakładają więc osoby z różnych środowisk, ludzie o unikalnych pasjach i zainteresowaniach, często różniący się bagażem życiowych przeżyć, ale zawsze łączący się we wspólnym marzeniu o służbie dla Ojczyzny. Wielu z nich kontynuuje rodzinne tradycje patriotyczne, bądź też dzięki WOT do patriotycznej spuścizny swoich przodków z dumą powraca.

Chętni do dołączenia do wyjątkowego grona WOT powinni udać się do właściwej względem miejsca zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tam uzyskają szczegółowe informacje o kolejnych krokach, które należy podjąć, by zostać terytorialsem. Istnieje również możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w Gdańsku powstała na początku 2018 roku w ramach III etapu formowania WOT. Dowódcą 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych. Misją 7 PBOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. Natomiast w czasie wojny Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych. W jej skład wchodzi 71 batalion lekkiej piechoty w Malborku oraz sformowany właśnie 73 batalion lekkiej piechoty w Słupsku.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Maciej Szalbierz 7 PBOT
Źródło:eSłupsk
data dodania:2019-10-15
wyświetleń:1125


dodaj swoją opinię:autor:
adres e-mail:
 
Brak Waszych opinii do tego artykułu.
Copyright 2003-2020 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 9 Gości