Kwiecień 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Port dla cywila
Rozmiar tekstu: A A A
Jest szansa na cywilny port lotniczy w Redzikowie! Dotarliśmy do informacji, z których wynika, że dawnym wojskowym lotniskiem interesuje się Zarząd Portów Lotniczych w Gdańsku Rębiechowie. To ogromny projekt, który z Pomorza i Słupska mógłby zrobić turystyczną i gospodarczą oazę. Według tych planów, lotnisko w Redzikowe miałoby być jednym z trzech lotnisk wykorzystywanych do przewozów pasażerskich na Pomorzu. Pozostałymi miałyby być Gdynia-Babie Doły i Malbork. W sprawę zaangażował się Urząd Marszałkowski i Zarząd Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W marcu ubiegłego roku podpisano z Marynarką Wojenną list intencyjny w sprawie lotniska w Babich Dołach, które też miałoby być wykorzystywane przez tanie linie lotnicze.

- Ten pomysł dotyczy także lotniska w Redzikowie - wyjaśnia Włodzimierz Machczyński, prezes Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. - Ta inicjatywa jednak musi być wpisana do strategii rozwoju województwa.
To - według prezesa - zaledwie pierwszy etap walki o stworzenie sieci byłych lotnisk wojskowych, z których korzystałyby linie cywilne i tani przewoźnicy.

- Drugim etapem jest opracowanie projektu, mówiącego o roli transportu lotniczego w województwie pomorskim - dodaje Machczynski. - Tym bardziej, że w całej Polsce podobna infrastruktura lotniskowa się marnuje. Zniszczenie lotniska w Redzikowie byłoby zbrodnią. To lotnisko jest w stanie przyjmować samoloty pasażerskie i prywatne awionetki. Tym bardziej, że za kilka lat żaden biznesmen nie zainwestuje w teren, do którego nie będzie można dolecieć.

Lotnisko w Redzikowe nie miało do tej pory szczęścia. Pierwsze odgłosy o jego reaktywowaniu pojawiły się na początku roku 2003. Potem koncepcje zmieniały się. Ostatnie sygnały o zmianach pojawiły się pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Wtedy to ?Dziennik? dotarł do komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych w Polsce, który mówił o tym, że lotnisko w północnej Polsce ma zostać przywrócone do stanu sprzed rozformowania, czyli sprzed 1999 roku.

Upadek
Lotnisko w Redzikowie rozwiązano w 1999 r. Wtedy rozformowano tutejszy Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, a pracę straciło 300 pracowników cywilnych i 600 zawodowych wojskowych. Jedna z koncepcji zagospodarownia terenu mówiła o stworzeniu tutaj bazy lotniczej przystosowanej do działań w ramach NATO. Dowództwo Polskich Wojsk Lotniczych rozważało też przeniesienie na Pomorze środkowe bazy z Malborka i ulokowanie tam 28 samolotów MIG 29, które chciał przekazać rząd Niemiec.

Marcin Kamiński

 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:POLSKA Dziennik Bałtycki
data dodania:2006-01-13
wyświetleń:2953

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 9 Gości