Lipiec 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Kto spłaca kredyt po rozwodzie?
Rozmiar tekstu: A A A
freepik.com
Zasada spłaty kredytów po rozwodzie jest taka sama dla kredytów konsumpcyjnych, hipotecznych, frankowych itd. Otóż spłaca ten, kto zaciągnął kredyt. Jeśli kredyt zaciągali małżonkowie, we dwoje, to są oni zobowiązani solidarnie do spłaty kredytu, jeśli umowę kredytową podpisał jeden ze współmałżonków to mimo wspólności majątkowej zobowiązanym wobec banku jest jedynie ten, kto umowę podpisał. Wszelkie rozliczenia między małżonkami są poza bankiem.

Spłata kredytu frankowego po rozwodzie


Kredyty frankowe były zaciągane na bardzo długie okresy kredytowania do nawet trzydziestu lat, co z atym idzie nie wszystkie sytuacje życiowe w chwili podpisywania umowy o kredyt można było przewidzieć, nie wszystkie małżeństwa przetrwały tak długi okres. Orzeczenie rozwodu między małżonkami, którzy zaciągnęli kredyt we frankach wspólnie nie zwalnia ich ze spłaty zobowiązania. To, który małżonek ma płacić raty, czy w jakiej wysokości to kwestia umowy między rozwiedzionymi bądź wyroku sądu. Banku nie interesuje stan cywilny kredytobiorcy, za to interesuje terminowa spłata naliczonych rat.

Kiedy małżonkowie nie płacą rat kredytowych


Małżonkowie za spłatę kredytu są zobowiązani solidarnie. Jeśli spór między małżonkami narasta do problemu zaległości wobec banku trzeba liczyć się z konsekwencjami. Bank ma prawo żądać spłaty zaległości zarówno od jednego jak i drugiego kredytobiorcy w równym stopniu, co z atym idzie może wszcząć egzekucję i nie wiążą go ustalenia sądowe porozwodowe. Stąd też rozsądnym dla rozwiedzionych jest cesja kredytu na jednego kredytobiorcę po ustaniu małżeństwa, w przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której jeden z rozwiedzionych małżonków nie będzie spłacać swojej części raty, a drugi będzie musiał spłacić jego dług oprócz swojej części raty, bądź co gorsza nie będąc zobowiązanym pokrywać koszty kredytu. Dochodzenie sprawiedliwości w tym zakresie pozostaje w gestii sądu cywilnego i roszczenia zwrotu nienależnie poniesionych kosztów.

Unieważnienie wspólnego kredytu po rozwodzie


Nie tylko bank ma swoje prawa, ale i kredytobiorcy. Rozwiedzeni małżonkowie nie muszą zgodnie wnosić pozwu o unieważnienie kredytu frankowego we dwójkę. jeżeli jednego z rozwiedzionych współmałżonków kredytobiorców zainteresuje kalkulator frankowicza i możliwość unieważnienia kredytu w CHF, może samodzielnie wytoczyć powództwo, bez zgody i wiedzy drugiego byłej żony, męża. To ważne orzeczenie Sądu Najwyższego o sygnaturze III CZP 156/22. To stosunkowo nowe orzeczenie, wydane w związku z zaistnieniem takiej potrzeby. Kiedy złośliwie lub z innych powodów jeden z rozwiedzionych małżonków blokuje decyzje co do kredytu frankowego drugiemu rozwiedzionemu, może on samodzielnie rozporządzać roszczeniem o unieważnienie umowy kredytowej z bankiem. Orzeczenie sądu o unieważnieniu kredytu frankowego dotyczyć będzie wówczas obydwóch kredytobiorców, zaś kwestie rozliczenia kredytu, głównie nadpłaty obowiązuje ta sama zasada co w przypadku zaległości wobec banku.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Artykuł sponsorowany
Źródło:eSłupsk
data dodania:2024-06-18
wyświetleń:121

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 8 Gości