Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Jak i gdzie warto ubezpieczyć nasz samochód?
Rozmiar tekstu: A A A
freepik.com
Osoby chcące poruszać się po drogach swoim autem muszą najpierw zadbać o odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne. Ubezpieczenie OC jest obligatoryjne dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Do tego dochodzą ubezpieczenia dodatkowe, które mogą zapewnić szeroki zakres ochrony w przypadku rozmaitych zdarzeń losowych na drodze. Warto zatem sprawdzić, jak i gdzie ubezpieczyć samochód, aby zyskać optymalną ochronę, a zarazem nie przepłacić.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych


Możemy wyróżnić kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, z czego tylko jedno jest wymagane od kierowcy. Pozostałe są ubezpieczeniami dobrowolnymi, które warto dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Oto dostępne rodzaje ubezpieczeń:
  • OC – czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. To właśnie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Z tego ubezpieczenia pokrywane są koszty związane z likwidacją szkód spowodowanych przez kierowcę.
  • ASS – ubezpieczenie assistance oferuje ochronę w przypadku unieruchomienia lub uszkodzenia auta w trakcie podróży. Może pokryć koszty związane z naprawą auta na miejscu, dostarczeniem paliwa czy też holowaniem auta do warsztatu.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa ta oferuje odszkodowanie w sytuacji, gdy w wyniku zdarzenia na drodze kierowca lub pasażer poniesie uszczerbek na zdrowiu lub straci życie (wówczas odszkodowanie otrzymują bliscy ofiary).
  • AC – ubezpieczenie autocasco zapewnia ochronę od kradzieży lub zniszczenia auta. Kierowca może otrzymać odszkodowanie także w sytuacji, gdy jego auto zostanie uszkodzone w wyniku wandalskiego aktu lub ekstremalnych czynników pogodowych.


Dodatkową formą ubezpieczenia może być ubezpieczenie opon, które obejmuje szerszy zakres ochrony w przypadku, gdy na drodze dojdzie do uszkodzenia ogumienia. Warto pamiętać o tym, że kupując ubezpieczenie w pakiecie można otrzymać zniżkę na poszczególne produkty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?


Szczegółowe informacje na temat każdego ubezpieczenia obejmują Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). To właśnie tu można znaleźć informacje na temat: przedmiotu i zakresu ubezpieczenia, czasu trwania, praw i obowiązków obu stron, sposobu ustalania wysokości szkody czy też maksymalnych limitów, które ustalają, jak duży może być zwrot kosztów lub odszkodowanie. Należy zatem zwrócić uwagę na szczegółowe parametry związane z każdym rodzajem ubezpieczenia.

W przypadku NNW kluczowy jest maksymalny limit kosztów, który informuje o tym, jak duże może być odszkodowanie w zależności od poniesionego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku Assistance należy sprawdzić, jakie sytuacje losowe są objęte ochroną i za jakie usługi przysługuje zwrot kosztów. Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC należy zapoznać się z zasadami wyceny szkody, dokładnym zakresem ochrony, a także limitami są poszczególne uszkodzenia. To właśnie szczegółowy zakres ochrony ma bardzo duży wpływ na to, ile kosztować będzie ubezpieczenie komunikacyjne.

Czy samo ubezpieczenie OC jest wystarczające?


Jeśli zależy Ci wyłącznie na obligatoryjnym ubezpieczeniu, które jest potrzebne do tego, aby móc legalnie poruszać się po drogach, wówczas polisa OC jest w zupełności wystarczająca. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC w zasadzie nie chroni Ciebie i Twojego samochodu, a jedynie oznacza pokrycie kosztów związanych ze szkodami, które możesz wyrządzić na drodze. Biorąc jednak pod uwagę różne sytuacje losowe, jakie mogą nas spotkać na drodze, warto zatroszczyć się o nieco szersze ubezpieczenie komunikacyjne, które zwiększy nasze bezpieczeństwo. Na pewno warto dobrać do OC polisę NNW oraz przynajmniej podstawowy Assistance. Pamiętajmy o tym, że wybierając ubezpieczenie złożone z kilku produktów można uzyskać sporą zniżkę.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód?


Ubezpieczyć samochód można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjna wizyta w punkcie obsługi firmy ubezpieczeniowej lub doradcy, który porówna dla Ciebie różne oferty i wybierze najlepszą z nich. Zdecydowana większość osób wybiera jednak zakupienie ubezpieczenia przez Internet. W ten sposób można szybko i wygodnie porównać ze sobą różne oferty, znaleźć ciekawe promocje i kody zniżkowe, a ponadto otrzymywać powiadomienia o wygasającym ubezpieczeniu.

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są bardzo zróżnicowane, a wpływ na to ma wiele czynników: Twoje doświadczenie i przeszłość jako kierowcy, specyfika ubezpieczanego samochodu, zakres ochrony – to najważniejsze kwestie decydujące o cenie polisy. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto skorzystać z pomocy internetowej porównywarki. Jeśli chcesz szybko i wygodnie ubezpieczyć swój samochód, pamiętaj, że ubezpieczenie OC porównasz na ubezpieczamy-auto.pl. Wystarczy wypełnić krótki formularz, a otrzymasz aktualne oferty od wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na stronie możesz łatwo sprawdzić zakres ochrony w każdej ofercie, a także porównać ceny. Z pomocą tej porównywarki nie musisz obawiać się tego, że przepłacisz za ubezpieczenie komunikacyjne.
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2023-07-28
wyświetleń:500

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 9 Gości