Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Druk PIT 37 – Terminy i Wymagania w 2023 roku
Rozmiar tekstu: A A A
Druk PIT-37 to formularz, który musi wypełnić każda osoba fizyczna, aby rozliczyć swoje dochody za 2022 rok. Formularz PIT-37 składa się z sekcji dotyczących danych osobowych, dochodów i odprowadzonego podatku. Wniosek jest wysyłany do Urzędu Skarbowego wraz z formularzem PIT-11 - informacją podatkową przekazywaną przez płatnika (np. pracodawcę lub zleceniodawcę).

Formularz PIT-11


Aby rozliczyć zeznanie podatkowe za 2022 rok, niezbędny jest formularz PIT-11. Jest on wystawiany przez płatnika - np. pracodawcę lub zleceniodawcę. Na jego podstawie można wypełnić PIT-37 online lub ręcznie. W przypadku wykonywania kilku umów w roku podatkowym, należy otrzymać PIT-11 od każdego płatnika.

Obligacje Płatnika


Płatnik jest zobowiązany do przekazania formularza PIT-11 do końca lutego 2023 roku. Od 2022 roku, formularz powinien zostać przesłany w formie elektronicznej do Urzędu Skarbowego do końca stycznia 2023 roku. W przypadku braku formularza PIT-11, należy skontaktować się z księgowością pracodawcy. W sytuacji braku odpowiedzi, warto poprosić o pomoc Urząd Skarbowy lub kontrolę skarbową. Należy pamiętać, że brak druku PIT-11 nie zwalnia z obowiązku terminowego rozliczenia PIT-37.

Termin Złożenia Deklaracji


Jeśli posiadane są wszystkie niezbędne formularze PIT-11, należy złożyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego do 2 maja 2023 roku. Warto jednak wysłać formularz jak najwcześniej, ponieważ Urząd Skarbowy może nałożyć karę na osoby składające formularz po terminie. W tym celu należy wykorzystać jeden z dostępnych sposobów - elektroniczne deklaracje (e-PIT), platformę PUE lub wypełnić deklarację na papierze.

Kto Powinien Rozliczać PIT-37?


PIT-37 powinny wypełnić osoby, które uzyskały wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, czyli umowy o pracę, z wszelkich umów cywilno-prawnych (zlecenie lub dzieło), a także osoby pobierające świadczenia emerytalne oraz renty. Ponadto druk PIT 37 muszą wypełnić podatnicy, którzy otrzymują dochody z tytułu: świadczeń przedemerytalnych, dotacji finansowanych z ubezpieczenia społecznego, dochodów stypendialnych i innych dochodów.

Jak Wypełnić PIT-37?


Aby uniknąć błędów, podatnik powinien przed wypełnieniem formularza sprawdzić, czy posiada wszystkie niezbędne informacje o dochodach uzyskanych w 2022 roku oraz druk PIT-11. Następnie trzeba zapoznać się z aktualnym drukiem podatkowym i poprawnie go wypełnić. Ważne jest, aby podać poprawne dane osobowe oraz numer identyfikacyjny (PESEL lub NIP). Ponadto, jeśli są obliczenia lub odliczenia dwustronne, należy dołączyć stosowne załączniki – PIT/O lub PIT/D – tak, aby upoważnić Urząd Skarbowy do odliczenia ulg podatkowych.
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2023-02-09
wyświetleń:888

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 7 Gości