Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Skuteczna profilaktyka atopowego zapalenia skóry
Rozmiar tekstu: A A A
Atopowego zapalenia skóry nie udało się do końca rozpoznać. Naukowcy wciąż nie są w stu procentach pewni, jakie dokładnie czynniki go wywołują, co sprawia, że profilaktyka tej choroby bywa utrudniona. Nie jest jednak niemożliwa i warto o tym pamiętać, gdyż objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo nieprzyjemne i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by ich uniknąć. W jaki sposób możemy sprawić, że nasza skóra będzie bezpieczna?

Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry


Tak jak zdążyliśmy już nadmienić, przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry nie zostały jeszcze określone ze stuprocentową pewnością. Nie oznacza to jednak, że kompletnie nie mamy pojęcia, w jakich sytuacjach człowiek może nabawić się tej choroby. Występuje kilka czynników, które można wskazać jako coś sprzyjającego jej rozwinięciu. Rozróżniamy tutaj kwestie genetyczne, a także środowiskowe. Jakie rzeczy narażają nas na pojawienie się atopowego zapalenia skóry? 

 

Czynniki genetyczne


Wyniki badań wykazały, że mutacja w genach sprzyjająca rozwinięciu się atopowego zapalenia skóry odpowiada również za wiele innych chorób, takich jak choćby łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. W telegraficznym skrócie, przy atopowym zapaleniu skóry białko, którego zadaniem jest ochrona naskórka, nie spełnia swojej funkcji tak jak powinno i w efekcie skóra się przesusza. Warto nadmienić, że zostało stwierdzone, że jeśli choć u jednego z rodziców występowały problemy z tą chorobą, szansa na wystąpienie jej u dzieci jest ogromna.   

Czynniki środowiskowe


Czynników środowiskowych, które sprzyjają atopowemu zapaleniu skóry, jest tak dużo, że nie sposób wskazać je wszystkie. Ogólnie można stwierdzić, że wszystkie rzeczy, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na wilgotność naszej skóry, są ściśle związane z wystąpieniem objawów charakterystycznych dla atopowego zapalenia skóry. Należą do nich między innymi kontakty z alergenami, temperatura, wilgotność powietrza, zanieczyszczenia czy nawet stres. Warto tutaj nadmienić, że przy innych problemach skórnych, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, czynniki wpływające na ich rozwój są podobne, dlatego powinniśmy unikać ich nie tylko w wypadku atopii, by cieszyć się zdrową i gładką skórą jak najdłużej.  

Profilaktyka atopowego zapalenia skóry 


Niestety problem atopowego zapalenia skóry jest zdecydowanie poważniejszy niż chociażby objawy wywołane przez łojotokowe zapalenie skóry. Przede wszystkim zapalenie atopowe to choroba przewlekła, której objawy możemy łagodzić przez unikanie czynników jej sprzyjających i odpowiednie zasady stosowane w życiu codziennym. Przykładem może być tutaj kąpiel – skóra atopowa nie znosi upałów czy długiego przebywania w wodzie, zwłaszcza jeśli ta jest gorąca, więc osoby z tą chorobą powinny przekładać szybkie, letnie prysznice nad długie i gorące kąpiele.   

Jedną z największych niedogodności spotykanych przy atopowym zapaleniu skóry jest uciążliwe swędzenie. Musimy pamiętać, że powstałych zmian skórnych pod żadnym pozorem nie powinniśmy drapać. Chociaż może to się wydawać karkołomnym zadaniem, nasza skóra nam za to podziękuje. Powstrzymując się przed drapaniem, minimalizujemy ryzyko zaostrzenia się objawów choroby, a te potrafią być niezwykle nieprzyjemne dla nas i naszej skóry.  

Przy osobie zmagającej się z atopowym zapaleniem skóry jedną z kluczowych spraw jest dbałość o zachowanie odpowiedniej czystości w domu. Kontakt z roztoczami jest niewskazany dla osób chorych, można więc pomyśleć o usunięciu z mieszkania dywanów czy grubych zasłon, gdzie te małe stworzenia lubią się namnażać.   

Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny przyjrzeć się także swojej garderobie i kosmetykom. Kontakt z ciężkimi perfumami czy ubrania z grubych i drapiących materiałów to coś, czego powinniśmy unikać. W przypadku zapachu warto zdecydować się na jakąś łagodniejszą woń, bardziej delikatną dla naszego naskórka. Z kolei w temacie ubrań najlepszym wyborem okaże się dobra gatunkowo bawełna, która jest na tyle delikatną tkaniną, że nie powinna wchodzić w niepożądane kontakty z naszą skórą. Osoby cierpiące na AZS powinny przede wszystkim unikać ubrań wykonanych z wełny – ten gryzący materiał może nas podrażnić. 
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2021-07-16
wyświetleń:1271

Copyright 2003-2023 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 13 Gości