Kwiecień 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Trądzik pospolity i trądzik różowaty – podobieństwa, różnice, leczenie
Rozmiar tekstu: A A A
Choroby skóry to jeden z najczęstszych problemów skórnych osób na całym świecie. Mogą dotyczyć zarówno dorosłych, nastolatków, jak i małych dzieci. Jedną z najczęściej występujących dermatoz jest trądzik pospolity. To przewlekła choroba skóry o charakterze zapalnym oraz z tendencjami do nawracania. Choć leczenie trądziku pospolitego może trwać długo, zwykle daje ono zadowalające rezultaty. Z kolei chorobą skóry, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe, jest trądzik różowaty. Sprawdź, jak rozpoznać te dwie dermatozy i jakie leczenie zastosować.

Czym jest trądzik pospolity?


Trądzik pospolity to choroba zapalna skóry dotycząca gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. W największym stopniu dotyka osób pomiędzy 13. a 20. rokiem życia, choć może on wystąpić zarówno u niemowląt (trądzik niemowlęcy), jak i osób dorosłych, w szczególności kobiet po 25. roku życia. Trądzik pospolity w większości przypadków ma łagodny przebieg, jednak może posiadać także przebieg ciężki i pozostawiać po sobie przebarwienia lub trudne do usunięcia blizny.

Cechami charakterystycznymi trądziku pospolitego są zaskórniki otwarte i zamknięte (wykwit pierwotny), a także grudki, krosty, pseudocysty i torbiele ropne. Choć wpływ na nasilenie trądziku pospolitego mogą mieć bakterie występujące na skórze człowieka (Propionibacterium acnes), nie jest on chorobą infekcyjną.

Przyczyny trądziku pospolitego


Na przyczyny trądziku pospolitego składa się szereg czynników, choć wiele z nich nie jest jeszcze w pełni poznanych. Podstawową przyczyną jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych i wydzielanie zbyt dużej ilości sebum, niż potrzebuje tego nasza skóra. Wydzielanie łoju kontrolowane jest przez androgeny (męskie hormony płciowe, które występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn). Wahania hormonów w okresie dojrzewania powodują nadprodukcję sebum, która prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych i tym samym rozwoju trądziku.

Inne przyczyny trądziku pospolitego to:
  • uwarunkowania genetyczne;
  • życie w ciągłym stresie;
  • wybrane leki (np. z grupy steroidów);
  • niewłaściwa dieta;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry.


Dieta oraz pielęgnacja skóry odgrywają bardzo ważną rolę w zapobieganiu rozwoju trądziku.

Trądzik różowaty – przyczyny i objawy


Trądzik różowaty to także przewlekła i zapalna choroba skóry, jednak nie jest on tą samą dermatozą co trądzik pospolity. Niestety wiele osób błędnie sugeruje się tym samym członem w nazwie, uważając trądzik różowaty za jedną z odmian trądziku pospolitego, i rozpoczyna leczenie preparatami, które w przypadku trądziku różowatego mogą pogorszyć stan skóry i prowadzić do rozwoju choroby.

Cechą trądziku różowatego, która pozwala odróżnić go od pospolitego, jest wiek wystąpienia. Pierwsze objawy trądziku różowatego mogą pojawić się około 30. roku życia, jednak pełen rozwój choroby to czas pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Trądzik różowaty to dermatoza, której dokładna przyczyna w dalszym ciągu nie została poznana, jednak do czynników warunkujących jej wystąpienie należy zaliczyć:
  • warunkowania genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zaburzenia naczyniowo-ruchowe;
  • podłoże łojotokowe;
  • niewłaściwą odpowiedź układu immunologicznego na działanie czynników zewnętrznych.


W przypadku trądziku różowatego istotną rolę odgrywa profilaktyka. Aby nie doszło do zaostrzenia objawów, należy unikać czynników takich jak spożywanie alkoholu i ostrych przypraw, stresu, gorących kąpieli, wahań temperatury oraz inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Do pierwszych objawów trądziku różowatego zalicza się nagle występujący rumień (w następnej fazie rozwoju może on ulec utrwaleniu) oraz teleangiektazje. Kiedy nie zostanie podjęte leczenie, a objawy się utrwalają, może wystąpić obrzęk twarzy, zmiany grudkowo-krostkowe czy przerostowe.

Trądzik różowaty i pospolity – leczenie


W przypadku trądziku różowatego niezwykle istotna jest pielęgnacja. Należy stosować preparaty powstałe z myślą o skórze bardzo wrażliwej oraz cerze naczynkowej. Skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo reaktywna, dlatego należy unikać substancji drażniących jak alkohol, sztuczne barwniki, konserwanty czy SLS-y. Warto sięgać po preparaty silnie nawilżające i regenerujące warstwę hydrolipidową skóry.

W leczeniu trądziku pospolitego stosuje się preparaty o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. W przypadkach o dużym nasileniu można zastosować leczenie ogólne. W leczeniu trądziku pospolitego istotną rolę także odgrywa pielęgnacja dopasowana do potrzeb skóry trądzikowej.
 
 

Informacje na temat artykułu:
Źródło:eSłupsk
data dodania:2021-05-05
wyświetleń:1611

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 15 Gości