Lipiec 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Bon turystyczny – co trzeba wiedzieć?
Rozmiar tekstu: A A A
Koronawirus mocno dał się we znaki turystyce; to branża, która najmocniej ucierpiała z racji wprowadzonych niemal na całym świecie ograniczeń dotyczących podróżowania, a także zamykania na kilka miesięcy hoteli, pensjonatów etc. W ramach wspierania sektora turystycznego w Polsce, a także polskich rodzin, z których wiele także boryka się z problemami finansowymi z racji kryzysu pandemicznego, wprowadzono bon turystyczny. To dopłata do wakacji. Jak ją uzyskać?

Wakacji nie trzeba odwoływać


Kilka miesięcy zamknięcia gospodarki spowodowało ogromne straty – ucierpiała głównie branża eventowa, gastronomiczna, turystyczna, a także sport. Odwoływano wszystkie koncerty, wydarzenia masowe, rozgrywki sportowe. Na szczęście od maja odmrożono większość gospodarki, wróciły m.in. mecze i udało się dokończyć polskie ligi. Obstawianie zakładów bukmacherskich w Internecie znowu miało sens, bo sport wrócił do życia. Dłużej jednak zajęło Polakom podjęcie decyzji, co z wakacjami. Wiele osób odwoływało wyjazdy zagraniczne czy krajowe i planowało urlop spontanicznie. Pandemia nie oznacza, że trzeba rezygnować z wakacji, ale warto rozsądnie wybierać miejsca – nieoblegane przez turystów, sprawdzone hotele i pensjonaty – i zachowywać reżim sanitarny. Jak widać z sondaży, ogromny odsetek Polaków wybiera w tym roku wakacje w Polsce – nawet 90% - czy to nad morzem, Koszalin, Kołobrzeg, Słupsk, Trójmiasto, Hel, czy na Mazurach, czy w górach.

Wsparcie dla rodzin


Aby wspomóc turystykę oraz polskie rodziny, które chcą wyjechać na wakacje, mimo iż często mają trudną sytuację budżetową, bo także straciły część dochodów przez zamrożenie gospodarki, wprowadzono bon turystyczny. Według danych rządu to pomoc, z której może skorzystać nawet 2,4 mln rodzin. Bon turystyczny jest oferowany na dzieci tak samo jak 500 plus. Świadczenie wypłaca ZUS. Jego wysokość wynosi 500 zł na dziecko, a dla dzieci niepełnosprawnych wypłacane jest dodatkowe 500 zł.

Bon turystyczny – zasady:


• Bon ma wartość 500 zł na dziecko do 18. roku życia.
• Ma formę elektroniczną i nie można go zamienić na inne świadczenie czy ekwiwalent w gotówce.
• Dzieci z oświadczeniem o niepełnosprawności otrzymują 1000 zł łącznie, bo także dodatkowy bon o wartości 500 zł.
• Bon można wykorzystać do końca marca 2022.
• Liczy się data opłacenia wyjazdu, nie data samego urlopu.
• Bon przysługuje wszystkim rodzinom z co najmniej jednym małoletnim dzieckiem, niezależnie od ich dochodów.
• Bonem można płacić wielokrotnie, do momentu wyczerpania całości kwoty.

Gdzie można płacić bonem?


Bon turystyczny może być wykorzystany jedynie do płatności za usługi hotelarskie, a także imprezy turystyczne jak kolonie, obozy, wyjazdy z biurem podróży. Płatności przyjmują tylko podmioty wpisane na listę Polskiej Organizacji Turystycznej. Można sprawdzić wykaz tych miejsc w katalogu na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Jest tam ponad 7 tys. usługodawców, zatem jest z czego wybierać.

Jak wykorzystać bon turystyczny?


Bon turystyczny oferowany jest poprzez platformę PUE ZUS. Należy mieć na niej konto, by skorzystać ze świadczenia. Założenie konta wymaga posiadania np. profilu zaufanego poprzez jeden z banków. Na platformie PUE ZUS bon jest przypisany do profilu osoby uprawnionej do jego wykorzystania, czyli np. rodzica czy opiekuna prawnego. Nie ma konieczności składania żadnego wniosku, by go otrzymać; jest on dodany automatycznie. Bon należy aktywować przed wyjazdem i płatnością za usługi – najlepiej zrobić to kilka dni przed. Bon aktywuje się w zakładce: Ogólny – menu boczne: Polski Bon Turystyczny – zakładka: Mój bon. Po aktywacji, na miejscu w hotelu czy pensjonacie, należy podać najpierw kod obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod z SMS-a potwierdzający płatność. Będzie on wysłany na numer telefonu podany w procesie aktywacji.

Dodatkowy bon dla dziecka niepełnosprawnego


Osoby mające dziecko niepełnosprawne otrzymają dodatkowe świadczenie także wynoszące 500 zł. Aby uzyskać kolejny bon muszą aktywować bon pierwszy, a później złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu turystycznego” oraz dołączyć skan czy zdjęcie orzeczenia dla dziecka o niepełnosprawności.

Masz pytania?


W razie pytań dotyczących bonu turystycznego, jego wykorzystania czy aktywacji, skontaktuj się mailowo, pisząc na bon@zus.pl lub zadzwoń na całodobową infolinię pod numerem 22 11 22 111.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Anna K
Źródło:eSłupsk
data dodania:2020-08-19
wyświetleń:2599

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 5 Gości