Lipiec 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Rozliczenie z Urzędem Skarbowym przez usługę e-PIT
Rozmiar tekstu: A A A
Termin składania deklaracji PIT podatników we właściwych Urzędach Skarbowych mija z dniem 30 kwietnia każdego roku. Od kilku lat istnieje jednak możliwość, by papierowy dokument zastąpić elektroniczną deklaracją. Złożenie PIT przez Internet jest bardzo proste i nie wymaga konsultacji z księgowym. Jak samodzielnie rozliczyć się z fiskusem online?

Intuicyjny program PIT zamiast wizyty u księgowej
Jeszcze do niedawna to podatnik musiał dotrzymać terminu rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Dziś elektroniczne deklaracje przesyłane są automatycznie do właściwej instytucji dzięki Krajowej Administracji Skarbowej. Uzupełnione e-PIT-y podatników czekają na nich na indywidualnych kontach online. Płatnik może zweryfikować dane widoczne w formularzach i dodać stosowne ulgi, bądź nie musi robić nic. Deklaracja samoistnie wysłana zostanie do Urzędu Skarbowego.

Tym, którzy do podstawowej wersji formularza e-PIT chcą dodać ulgi lub wolą sprawdzić poprawność uzupełnionych danych, udostępniane są specjalne aplikacje do rozliczeń z fiskusem. Swój PIT online można zobaczyć po poprawnym zalogowaniu się na portal podatkowy. Płatnik nie musi zakładać konta - to tworzone jest automatycznie.

Zobacz, jakie dane potrzebne są do rozliczenia PIT online
Jak zalogować się na konto podatnika i zobaczyć swoją deklarację e-PIT? Wystarczy, by płatnik posługiwał się profilem zaufanym, bądź miał pod ręką swój numer PESEL lub NIP oraz kwotę przychodów za poprzedni rok podatkowy. Po zalogowaniu ukaże się wstępie wypełniona deklaracja, która powstała automatycznie na podstawie danych przekazanych Urzędowi Skarbowemu przez pracodawcę. Jeśli we wcześniejszych latach płatnik korzystał z ulg na dzieci, bądź podawał numer konta bankowego, na który przekazywany został zwrot nadpłaconego podatku, to program PIT podpowie te dane tuż po zalogowaniu.

Oczywiście, podatnik może weryfikować i zmieniać dane w automatycznie powstającej deklaracji. W razie konieczności należy uaktualnić dane osobowe, bądź informacje dotyczące przychodów, na podstawie których powstaje e-PIT. Dopiero po sprawdzeniu formularza, czy dopisaniu stosownych ulg można przejść do jego zatwierdzenia.

Rozliczenie PIT przez Internet krok po kroku
Składanie e-PIT nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Oto kilka prostych kroków, w wyniku których rozliczyć można PIT online bez kontaktowania się z księgowym:
  1. Zaloguj się na konto e-PIT. Jeśli nie masz profilu zaufanego, przygotuj numer PESEL lub NIP, kwotę przychodów, jaką wykazałeś w deklaracji podatkowej z ubiegłego roku, a także kwotę nadpłaty podatku.
  2. Wybierz sposób opodatkowania i podaj cel złożenia deklaracji. Możesz rozliczyć się sam, bądź z małżonkiem. W razie potrzeby program umożliwia Ci także składanie korekty zeznania.
  3. Zweryfikuj listę dokumentów, na podstawie których e-PIT został uzupełniony. Jeśli brakuje na niej PIT-u od pracodawcy, uzupełnij dane w deklaracji.
  4. Sprawdź poprawność swoich danych osobowych na formularzu e-PIT.
  5. Dodaj ulgi i odliczenia, które zagwarantują Ci wyższy zwrot podatku. Możesz wybrać kilka ulg z wymienionych w kreatorze e-PIT. Jest to m.in. ulga z tytułu wychowania dzieci, darowizny pieniężne, czy ulga budowlana. Nie obawiaj się, że przekroczysz kwoty ustanowione przez prawo - program zadba, byś nie popełnił żadnego błędu przy wypełnianiu zeznania podatkowego.
  6. W kolejnym etapie możesz przekazać swój 1% podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego.
  7. Przejrzyj swój e-PIT jeszcze raz, a jeśli wszystko się zgadza, zaakceptuj go i wyślij deklaracje do Urzędu Skarbowego.


Pamiętaj, że po naniesieniu zmian na zeznanie podatkowe musisz wysłać je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobisz, Krajowa Administracja Skarbowa wyśle do Urzędu Skarbowego automatycznie wygenerowany formularz, bez naniesionych zmian. Wysyłanej przez Internet deklaracji nie musisz drukować. Zwrot nadpłaconego podatku powinien wpłynąć na podane konto bankowe w ciągu 45 dni od wysłania deklaracji.

Do kiedy można rozliczyć PIT przez Internet?
Podatnik może wysyłać do fiskusa zeznanie podatkowe od 15 lutego każdego roku. Termin rozliczenia e-PIT upływa z dniem 30 kwietnia. Elektroniczne deklaracje PIT-37 lub PIT-38 wysyłane są do fiskusa automatycznie, nawet jeżeli podatnik nie weryfikował informacji uzupełnionych na podstawie dokumentów dostarczonych do Urzędu Skarbowego przez pracodawcę. Warto pamiętać, że internetowe rozliczenie PIT może być dokonywane indywidualnie, bądź z małżonkiem. W przypadku poprawnego uzupełnienia deklaracji, zwrot nadpłaconego podatku wpłynąć powinien na konto płatnika maksymalnie w ciągu 45 dni od przesłania formularza. Jeśli urzędnicy wykryją na nim błędy, wówczas możliwe jest złożenie elektronicznej korekty zeznania.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Artykuł sponsorowany
Źródło:eSłupsk
data dodania:2020-07-16
wyświetleń:2425

Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 9 Gości