Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Jakie są ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce?
Rozmiar tekstu: A A A
Od następstw nieszczęśliwych wypadków, zdrowotne, chorobowe, samochodowe… Polacy mają do wyboru naprawdę szeroki wachlarz ubezpieczeń. Z większości korzystają automatycznie, na przykład będąc zatrudnionym na umowie o pracę. Część jest całkowicie dobrowolna i decydują się na nie osoby, które chcą zapewnić sobie ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Jest jednak kilka polis obligatoryjnych, które trzeba wykupić. Jakie dokładnie są obowiązkowe ubezpieczenia w naszym kraju?

Posiadasz samochód? Oto obowiązkowe ubezpieczenia


Posiadanie samochodu to przywilej, na który stać (i z którego korzystają) coraz więcej Polaków. Z badań wynika, że w ostatnich latach statystycznie na 1000 osób przypadało aż 500 samochodów. Pojazd to jednak obowiązki – by się nim legalnie poruszać, nie wystarczy tylko prawo jazdy i dowód rejestracyjny, potwierdzający własność. Do dodatkowych kosztów trzeba zaliczyć także badanie techniczne auta raz do roku, a także ubezpieczenie OC.

Właśnie ubezpieczenie komunikacyjne OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem dotyczącym samochodów. Co ciekawe, nie musisz korzystać ze swojego pojazdu – nawet stojący w garażu samochód musi mieć wykupioną polisę. OC chroni właściciela auta przed wypadkami i stłuczkami, pozwala pokryć szkody wyrządzone przez niego jako sprawcę.

OC spędza sen z powiek kierowcom, zwłaszcza młodym. Średnia cena tej polisy dla niedoświadczonych kierowców wynosiła w 2019 roku około 1200 zł. Roczna składka tej wysokości potrafi zdecydowanie nadszarpnąć domowy budżet. Starsi, bardziej doświadczeni posiadacze samochodów płacą obecnie średnio 657 zł. To wciąż sporo, dlatego każdy szuka oszczędności. Zastanawiacie się, gdzie kupić tanie OC? Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń, który porówna polisy na podstawie danych o Tobie i Twoim samochodzie, a następnie wskaże najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Dlaczego warto przestrzegać przepisów Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych? Choćby z uwagi na potencjalne konsekwencje. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny monitoruje zarejestrowane pojazdy i sprawdza, czy mają ważne OC. Kary za brak aktualnej polisy są wysokie. W przypadku samochodów osobowych – czyli największej grupy kierowców – grzywny dochodzą do 4200 zł. Natomiast kierowcy pojazdów ciężarowych mogą zapłacić za brak OC nawet 6300 zł.

Pozostałe obowiązkowe ubezpieczenia


Jednak OC to nie jedyne obowiązkowe polisy w naszym kraju. Ustawa o ubezpieczeniach wspomina jeszcze o trzech przypadkach, w których ubezpieczenia są obowiązkowe:
  • Ubezpieczenie OC rolników,

  • Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych,

  • Inne przewidziane na mocy obowiązujących ustaw lub ratyfikowanych przez RP umów międzynarodowych, które nakładają na określone podmioty obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.Dwa pierwsze ubezpieczenia – czyli OC rolników oraz budynków gospodarstwa rolnego – zostały wprowadzone z myślą o ochronie globalnej gospodarki rolniczej. Zdarzenia losowe, takie jak pożar lub powódź są zagrożeniem dla całego gospodarstwa rolnego, dlatego rolnicy muszą się od nich ubezpieczyć. Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela chroni całą działalność rolnika i umożliwia mu kontynuowanie pracy na roli nawet w przypadku tak tragicznego zdarzenia losowego.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Artykuł sponsorowany
Źródło:eSłupsk
data dodania:2020-06-18
wyświetleń:2484

Copyright 2003-2023 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 25 Gości