Styczeń 2023 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Kto dostanie kredyt hipoteczny? Ile możesz zaoszczędzić porównując oferty?
Rozmiar tekstu: A A A
Własne mieszkanie to marzenie milionów Polaków, którzy w celu jego spełnienia z reguły posiłkują się kredytami hipotetycznymi. Nie są one jednak dostępne dla każdego, dlatego zasadne jest pytanie, kto może je dostać. Warto wiedzieć również, jak porównywać oferty, aby w ten sposób zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych.

Dla kogo kredyt hipoteczny
Kredyty hipoteczne są oferowane wyłącznie przez banki, które muszą zweryfikować każdego potencjalnego klienta pod kątem jego zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Teoretycznie nikt nie jest wykluczony z grona potencjalnych kredytobiorców – warunkiem jest przekonanie pracowników banku co do swojej wiarygodności finansowej. Aby ją udowodnić, konieczne jest potwierdzenie osiąganych dochodów na takim poziomie, który pozwala na bezpieczne spłacanie rat kredytowych i jednocześnie sprostanie codziennym wydatkom.

Warunkiem koniecznym, który trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny, jest legalność uzyskiwanych dochodów – w przeciwnym razie nie da się bowiem ich potwierdzić. Istotna jest także osobista sytuacja materialna i życiowa potencjalnego klienta. Przykładowo, kredyt hipoteczny dla singla będzie wymagał mniejszych dochodów niż dla osoby, który ma na utrzymaniu kilkoro dzieci. Z listy potencjalnych klientów banków skreśla natomiast negatywna historia kredytowa. Niepospłacane i zalegające od dłuższego czasu zobowiązania finansowe z reguły uniemożliwiają pożyczenie pieniędzy na zakup mieszkania, domu czy działki.

Obowiązujące obecnie przepisy sprawiają, że kredyty hipoteczne są dostępne wyłącznie dla osób, które wniosą wkład własny. Jego wysokość w większości banków wynosi 20% wartości nieruchomości, choć w niektórych placówkach można otrzymać kredyt także przy wkładzie własnym na poziomie 10%. Kolejny ważny aspekt to wiek kredytobiorcy, który nie powinien być zbyt niski ani z drugiej strony – za wysoki. 18 lat to z reguły za mało, aby pożyczyć pieniądze na nieruchomość. Z kolei osoby powyżej 50. roku życia mogą mieć problemy z zaciągnięciem długoterminowych kredytów, które w przypadku dwudziesto- czy trzydziestolatków są standardem.

Porównuj i oszczędzaj
Zakładając, że wszystkie warunki wymagane do uzyskania kredytu są spełnione, można przejść do poszukiwania najlepszej oferty. W tym celu warto je porównać, uwzględniając przede wszystkim koszty, ale nie tylko, bo inne aspekty także są istotne. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, kluczowy jest RRSO, ponieważ zawiera on wszystkie opłaty, jakimi objęto dany kredyt. Warto kierować się tym wskaźnikiem przy wyborze banku, korzystając z tych placówek, które gwarantują najniższe RRSO. Równie obiektywnym i efektywnym w zastosowaniu wskaźnikiem jest łączna kwota do spłaty – im ona niższa, tym oczywiście lepiej. W podobny sposób powinno się analizować kredyty gotówkowe. Ranking interesujących ofert można znaleźć na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

Ile możesz oszczędzić dzięki porównaniu? Chodzi o duże kwoty, które są liczone nie w setkach, a wręcz w dziesiątkach tysięcy złotych. Zakładając, że kredyt ma wynosić 250 000 zł i będzie spłacany przez 25 lat i zestawiając warunki finansowe najtańszej oferty z jedną z droższych, okazuje się, że różnica osiąga aż 65 000 zł! To równowartość nowego samochodu – taką kwotę można zachować dla siebie wyłącznie poprzez znalezienie najatrakcyjniejszej finansowo oferty. Należy jednak pamiętać, że choć koszty kredytu gotówkowego są bez wątpienia istotne przy jego wyborze, to powinno się brać pod uwagę również inne jego aspekty, jak np. termin spłaty, wymagane formalności czy konieczność skorzystania z dodatkowych produktów banku.
 
 

Informacje na temat artykułu:
autor:Artykuł sponsorowany
Źródło:eSłupsk
data dodania:2020-01-14
wyświetleń:2339

Copyright 2003-2023 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 6 Gości