Menu Online

Kategoria: Aktualności
Od lat promuje miasto i sport
Rozmiar tekstu: A A A
Leszek Blumczyński ze Słupska uhonorowany został Medalem za Zasługi dla Miasta. To jedno z najważniejszych słupskich wyróżnień - i co ważne - już drugie w jego karierze. Wręczył mu je przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Sołowin.

Leszek Blumczyński, mimo swojej niepełnosprawności, od 25 lat jest czynnym zawodnikiem odnoszącym liczne sukcesy w sporcie dla osób niepełnosprawnych. Od 1984 r. związany jest z lekkoatletyką. Ta dziedzina sportu przyniosła mu 30 medali mistrzostw Polski (w tym: 8 złotych, 9 srebrnych i 13 brązowych). Ostatnie dziesięciolecie Blumczyński poświęcił bilardowi. W tym czasie zdobył 16 medali mistrzostw Polski (w tym: 9 złotych, 4 srebrne, 3 brązowe). Ponadto zwyciężył w Międzynarodowym Pucharze Polski i Międzynarodowym Grand Prix Polski. Zdobył także tytuł Międzynarodowego Mistrza Ukrainy. Sześciokrotnie uczestniczył w mistrzostwach Europy, gdzie dwukrotnie zajął 5 miejsce.

- Leszek Blumczyński to także animator słupskiego sportu dla osób niepełnosprawnych - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska. - Organizował wiele turniejów bilardowych w naszym mieście, w tym Międzynarodowy Puchar Polski.

Leszek Blumczyński zainicjował też w Szkole Podstawowej nr 5 założenie Uczniowskiego Klubu Sportowego o profilu bilardowym.

Na uwagę zasługuje również jego działalność pozasportowa. Przez wiele lat, jako pełnomocnik prezydenta miasta Słupska do spraw osób niepełnosprawnych, promował działania na ich rzecz. Współtworzył programy telewizyjne pn. "Ekran bez barier".

W audycjach prezentowane były indywidualne dokonania zawodowe, kulturalne, artystyczne i sportowe osób niepełnosprawnych. Program był emitowany dwa razy w miesiącu w Słupsku oraz w innych miastach.

- To dla mnie zaszczyt być po raz drugi wyróżnionym w ten sposób - nie kryje radości Leszek Blumczyński.