Maj 2024 »
PnWtŚrCzPtSoNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
  Pb 95
  ON
  Lpg
 
  USD
  EUR
  CHF
 
Google
Baza firm
Wiadomości
Ogłoszenia
Nieruchomości
Motoryzacja
Menu Online
   
Kategoria: Aktualności
Zaćmienie słońca
Zaćmienie Słońca będziemy mogli podziwiać w godzinach od 11:54 do 14:00. Maksymalna faza zaćmienia, wynosząca 53 procent, wydarzy się o 12:57 - przypomina dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Z zaćmieniem Słońca mamy do czynienia wtedy, gdy Księżyc przesuwa się na tle tarczy naszej dziennej gwiazdy. Zjawisko to zdarza się od dwóch do pięciu razy w roku. W przypadku zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca w momencie zaćmienia Słońca jest większa lub równa tarczy słonecznej. W innym przypadku Księżyc, mając mniejsze rozmiary kątowe, nie jest w stanie całkowicie zasłonić tarczy Słońca i wtedy mamy do czynienia z zaćmieniem obrączkowym.

Jak informuje naukowiec, zaćmienie 29 marca będzie zaćmieniem całkowitym. Jego zaobserwowanie wymaga jednak szczęścia, ponieważ pas, w którym będzie ono widoczne wyniesie zaledwie około 200 kilometrów (w pasie tym tarcza Księżyca całkowicie zasłania tarczę Słońca).

Faza ta będzie widoczna w pasie ciągnącym się od brazylijskiego wybrzeża Atlantyku i dalej, po przejściu przez ocean, na kontynencie afrykańskim w Zatoce Gwinejskiej, Ghanie, Togo, Beninie, Nigerii, Nigrze, Czadzie, we wschodniej Libii oraz północno-zachodnim Egipcie. Następnie pas ten wejdzie na Morze Śródziemne i wkroczy do Turcji. Potem dojdzie do Morza Czarnego i przez góry Kaukazu zakończy się w Kazachstanie.

Bardzo duży jest natomiast zwykle obszar, z którego widać zaćmienie częściowe - gdy Księżyc zasłania tylko część tarczy Słońca. W przypadku zaćmienia z 29 marca 2006 roku obejmie on ogromną część Atlantyku, całą Europę, północną i środkową Afrykę oraz zachodnią część Azji.

Fazy częściowe zaćmienia będą widoczne oczywiście także w Polsce. Na terenie naszego kraju zakryte zostanie od 42 proc. do 62 proc. tarczy słonecznej. Najmniejszą fazę zobaczą mieszkańcy Świnoujścia, a największą - obserwatorzy z Bieszczad.

W Warszawie faza częściowa zaćmienia zacznie się o 11:54, a maksymalna faza, wynosząca 53 proc. wydarzy się o 12:57. Zaćmienie skończy się o 14:00. W trakcie zjawiska Słońce będzie znajdować się na wysokości około 40 stopni nad horyzontem.

Do obserwacji zaćmienia można wykorzystać np. silnie zadymione szkło lub kawałek prześwietlonej kliszy fotograficznej. Bezpiecznym i efektownym sposobem obserwacji jest zrzutowanie obrazu Słońca np. przy pomocy zwykłej lornetki na biały ekran (kartkę papieru) umieszczony za nią. Pod żadnym pozorem nie należy spoglądać na Słońce bezpośrednio lub przez żaden instrument, który nie jest wyposażony w specjalne filtry.

Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie, mieszczące się przy ulicy Bartyckiej 18, zaprasza wszystkich chętnych na pokaz, który zacznie się o godzinie 11:45, na tarasie Centrum. Do dyspozycji widzów będzie kilka teleskopów obsługiwanych przez pracowników Centrum oraz członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). W przypadku braku pogody, odbędzie się wykład na temat zaćmień Słońca i Księżyca, który wygłosi dr Wojciech Pych

Na kolejne zaćmienie widoczne w Polsce i o tak dużej fazie przyjdzie nam poczekać aż do 4 stycznia 2011 roku, kiedy zakryte będzie aż 81 proc. tarczy naszej dziennej gwiazdy.

Pełne zaćmienie Słońca można obserwować także przez Internet na stronach NASA: www.nasa.gov/podcast, www.nasa.gov/eclipse.

 
 
Informacje na temat artykułu:
źródło:PAP
data dodania:2006-03-29
wyświetleń:8535

dodaj swoją opinię:autor:
adres e-mail:
 
Brak Waszych opinii do tego artykułu.
Copyright 2003-2024 by Studio Reklamy "Best Media". Wszelkie prawa zastrzeżone. Aktualnie On-Line: 19 Gości